Živogošće je přímořské letovisko na Makarské riviéře, 18 kilometrů jižně od města Makarska. Živogošće má tři pobřežní letoviska a to Porat, Mala Duba a Blato. Tyto části mají dohromady kolem 500 stálých obyvatel. Dlouhé pláže a zátoky, které se táhnou v délce přes 6 kilometrů podél krásného pobřeží, jsou lemované pěšinami s borovicemi, olivovníky a vinohrady. Nad vesničkami se tyčí mohutné pohoří Biokovo. Jsou to jedny z posledních nepřeplněných pláži v Dalmácii na Makarské rivéře.
Výlety
Živogošće je skvělé místo pro poznávání přírody a historie v okolí. Vypravit se můžete do přírodního parku pohoří Biokovo, kde se autem dostanete až na jeho nejvyšší vrchol – Sv. Jure, měřící 1762 m. Z vrcholu jsou překrásné výhledy na Makarskou riviéru i ostrovy Hvar, Korčula a Brač. Pokud byste je rádi navštívili, vyzkoušejte výlety lodí. Na Hvar vyplouvají lodě z nedaleké vesničky Drvenik. Na ostrov Brač a jeho světoznámou pláž Zlatni rat se dostanete lodí z města Makarska či Podgora. Nebo se můžete zúčastnít oblíbeného celodenního výletu na ostrovy v okolí s fishpicknikem na lodi, kdy nastupujete na loď z domluvených míst v přilehlých přístavech. Ze Živogošće můžete navštívit také historická města Dubrovník (130 km), Trogir (100 km) a Split (85 km), jejichž staré části jsou zapsané v seznamu UNESCO, nebo poutní místo Medjugorje v sousední Bosně a Hercegovině (70 km). V této málo známé zemi se nachází i další historický klenot – město Mostar. Mostar je ze Živogošće vzdálen 100 km.
Příroda
Za přírodou se také můžete vydat k deltě řeky Neretvy (40 km), k Bačinským jezerům (40 km) nebo ke krasovým jezerům v okolí vnitrozemského města Imotski (60 km).
Sport
Na pláži se nachází půjčovna lodiček, motorových člunů, vodních šlapadel, windsurfingu, vodních skútrů a jízdních kol.
Vysoká míra soli ve vzduchu
Vysoká míra soli ve vzduchu. V letovisku Živogošće byly naměřeny hodnoty solí a jódu obsažených ve vzduchu, které byly mnohem vyšší než na jiných místech. Je to dáno jedinečnou a těsnou polohou pod horským masivem Biokovo, které působí podobně jako difuzor u auta a vrací tak vzduch s vysokým obsahem soli a jódu zpět do údolí. Po několika dnech i Váš organismus zaznamená tuto změnu v lepším dýchání!
Autem do Chorvatska
Dopravní předpisy Rakousko
Denní svícení pouze v období zimního času !
Omezení rychlosti jízdy na rakouských silnicích - osobní auta:
v obci: 50 km/h
mimo obec: 100 km/h
na dálnici: 130 km/h
Důležitá telefonní čísla pro případ nehody:
ÖAMTC (poruchová služba, pro nečleny za úhradu) 120
ARBÖ (poruchová služba, pro nečleny za úhradu) 123
hasiči 122
policie 133
záchranná služba 144
Dopravní předpisy Slovinsko
Celoroční denní svícení, jako v ČR !
Při cestě autem do Slovinska musí mít řidič - občan ČR platný řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu.
Dálniční síť se prodloužila a je vyžadováno zakoupení dálniční známky jako v ČR !
Omezení rychlosti jízdy na slovinských silnicích - osobní auta:
v obci: 50 km/h
mimo obec: 90 km/h
na dálnici: 130 km/h
na silnicích pro motorová vozidla: 100 km/h
Důležitá telefonní čísla pro případ nehody:
AMZS (poruchová služba, pro nečleny za úhradu) 987
hasiči 112
policie 113
záchranná služba 112
Při sebemenší nehodě s poškozením automobilu nutno přivolat policii tel.: 113, která vydá "potvrzení o poškození vozidla". Bez tohoto potvrzení by poškozené vozidlo nebylo na zpáteční cestě do ČR propuštěno ze Slovinska. Řidič je předvolán týž den či den následující k přestupkovému soudci. K zajištění účasti v přestupkovém řízení může být podle zákona odebrán cestovní pas. Případnou pokutu je třeba uhradit na místě. Při podezření ze zavinění těžší nehody je řidič zadržen a případ řeší vyšetřující soudce. Ve Slovinsku je již více než 60 km dálnice ke hranicím s Chorvatskem.
Dopravní předpisy Chorvatsko
Denní svícení pouze v období zimního času !
Omezení rychlosti jízdy na chorvatských silnicích - osobní auta:
v obci: 50 km/h
mimo obec: 90 km/h (do 20.8.2004 bylo 80 km/h),
na dálnici: 130 km/h
na silnicích pro motorová vozidla: 110 km/h
Důležitá telefonní čísla pro případ nehody:
pomoc na silnicích - HAK (Chorvatský autoklub) 987 (mail: 987@hak.hr)
hasiči (+385) 193
policie (+385) 192
záchranná služba (+385) 194
Při dopravní nehodě s poškozením automobilu je nutno přivolat policii tel.192 (Sim karta od českého operátora - předčislí + 385), která sepíše zprávu o nehodě - "potvrzení o poškození vozidla". Bez tohoto potvrzení by poškozené vozidlo nemuselo být na zpáteční cestě do ČR propuštěno z Chorvatska. Nižší pokuty se platí v hotovosti na místě. Za vážnější dopravní přestupky může být viník předveden až k přestupkovému soudci. Policie může zadržet pas cizince za účelem zajištění výkonu trestu nebo zajištění přítomnosti v přestupkovém řízení až do konce řízení, nejdéle však na 48 hod. Cizinci mají právo na překlad protokolu do mateřského jazyka a také na tlumočníka.
Pohonné hmoty v Chorvatsku
MB 98 | olovnatý benzin okt. č. 98 |
MB 95 | bezolovnatý benzin okt. č. 95 |
BMB EURO 95 | bezolovnatý benzin podle normy EURO |
MB 98 | bezolovnatý benzin okt. č. 98 |
DG | obyčejná nafta |
DG Euro | nafta kvalitnější než DG podle normy EURO |
Parkování u Apartmánu Galeb
Parkování je v ceně pobytu v apartmánech.
Doplňující informace
Chorvatsko se stává členem eurozóny od 1. ledna 2023.
pevný kurz kuny k euru (pevný přepočítací koeficient) daný nařízením Rady EU. 1 euro = 7,53450 kuna.
Webkamera - letovisko Živogošće
Webová kamera umístěná nedaleko od apartmánu Galeb, která směřuje z přístavu na poklidnou pláž v Živogošči.
První velká budova z pravé strany kamery je hotel Adriatic Beach (dříve hotel Nimfa) a druhá terasovitá budova jsou apartmány Galeb.